Aktualności

Wał posiewny czy warto kupić?

wał uprawowy 12,0 m

Wał posiewny czy warto kupić?

Wałowanie posiewne to istotny zabieg agrotechniczny, który przynosi liczne korzyści w uprawie roli. W kontekście rolnictwa w Polsce, rolnicy często zastanawiają się, czy warto przeprowadzać to działanie, oraz jakie są kluczowe aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć odwrotnego efektu niż zamierzony. Poniżej przedstawiam informacje na temat wałowania posiewnego, jego wykonywania, maszyn używanych do tego celu i czynników, na jakie warto zwrócić uwagę podczas tego procesu.

Czy warto wałować pole po siewie?

Wałowanie stanowi szczególnie skuteczne rozwiązanie w przypadku siania ziarna w suchej glebie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy brak jest opadów deszczu. Co roku obserwujemy coraz dłuższe okresy suszy, co sprawia, że gleba jest przesuszona. Dzięki wałowaniu możliwe jest zagęszczenie gleby, co z kolei sprzyja zwiększeniu podsiąkania wody z głębszych warstw do obszaru, w którym zostało wysiane ziarno. To istotne, zwłaszcza gdy w płytkich warstwach gleby brakuje wody, co przekłada się na szybsze i bardziej równomierne wschody roślin.

Inną korzyścią wałowania jest rozkruszenie brył gleby oraz wciśnięcie kamieni. Ten efekt przekłada się na ułatwienia podczas zbioru, gdyż operator kombajnu ma mniejsze ryzyko uszkodzenia maszyny podczas zbioru wyległego zboża.

Jaki wał posiewny wybrać do wałowania ?

Wał posiewny Lupus to najczęściej wybierana maszyna rolnicza do wałowanie przez Rolników. Lupus jest producentem wałów posiewnych o szerokości 3,0 m oraz 4,5 / 5,0 / 6,2 m. W swojej ofercie posiadamy również wały do dużych gospodarstw o możliwościach 9,0m i 12,0m. Każdy wał posiewny posiada do wyboru pierścienie cambridge o średnicy 500/530 lub 600 mm. 

Pierścienie cambridge składają się z ułożonych naprzemiennie zębatych tarcz, które są przedzielone płaskimi pierścieniami. Zarówno tarcze, jak i pierścienie obracają się niezależnie względem siebie co powoduje samooczyszczanie się z gleby, a także eliminuje szkodliwy efekt zalepiania. Ciężkie wały Cambridge doskonale sprawdzają się na różnych rodzajach gleb, skutecznie przygotowując je do siewu oraz pielęgnacji po siewie. 

Jeżeli szukasz wału do swojego gospodarstwa, sprawdź naszą ofertę tutaj -> wały posiewne

Obejrzyj test i prezentacje.

wał posiewny
wał posiewny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *