Aktualności

Trawa kupkówka – koszenie pokosówką

Trawa Kupkówka – koszenie pokosówką. Heder ciągniony LUPUS

Zalety zbioru dwuetapowego:

W nadchodzących latach borykać będziemy się z brakiem środków do desykacji traw, koniczyn lub rzepaków. Został wycofany środek Reglone oraz jego zamienniki, nie znamy przyszłości Roundupu (należy dodać, że Roundup nie należy do zalecanych środków desykujących, ponieważ zawsze obniża kiełkowanie nasion! ). We wcześniejszych latach mimo, iż zastosowaliśmy Reglone nasiona traw, koniczyny czerwonej i tak w wielu przypadkach musieliśmy dosuszać mechanicznie, przyczyniał się on jedynie do poprawy koszenia.

Z pomocą przychodzą nam producenci maszyn rolniczych i wracamy do dawnych lat, lecz z nową technologią. Pokosówki dają nam nieporównywalnie większe prawdopodobieństwo zbioru suchych nasion niż po środkach dosuszających. Masa tysiąca ziaren jest większa, a to dzięki temu, że odcinamy łodygę, a ostatnie soki rośliny trafiają do nasion. Ścięty na pokos łan dosycha w całości i podczas omłotu do zbiornika kombajnu trafiają tylko suche części roślin. Mamy większą pewność, że uzyskamy kiełkowanie nasion powyżej granic minimalnej normy. Moment od pokosu do omłotu nasion jest bardzo krótki i wynosi od 3-7 dni, jest to ogromna zaleta przy tak niestabilnej pogodzie jaką mamy w ostatnich latach. Plantacja koszona na pokos zostaje na kolejne lata do zbioru. Słoma z pokosu może zostać użyta jako pasza, ponieważ nie zawiera pozostałości desykantów. Plantacja ścięta na pokos ma mniejsze prawdopodobieństwo osypywania się nasion, niż plantacje stojące lub pochylone.

Firma Sowul&Sowul i LUPUS zachęcają do zaopatrywania się w tego typu sprzęt. Jest to nowa, nieunikniona, lepsza przyszłość dla Polskiego rolnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *